Mini-implanty ortodontyczne

Mini-implanty ortodontyczne, to niewielkiego rozmiaru (od 6 do 12 milimetrów) „śrubki” tytanowe wspomagające leczenie ortodontyczne. Stosuje się je u Pacjentów w celu wzmocnienia zakotwienia lub przy brakach zębowych. Stosowanie w leczeniu ortodontycznym mini–implantów pozwala na optymalne pozycjonowanie zębów, które nie może być osiągnięte przy użyciu aparatu stałego.

Mini-implanty ortodontyczne najczęściej umieszcza się w kości pomiędzy korzeniami zębów lub też w podniebieniu. Zasadniczo jednak są one na tyle uniwersalne, że można je stosować w różnych obszarach jamy ustnej oraz przy różnych etapach leczenia ortodontycznego. Z uwagi na posiadane kwalifikacje i doświadczenie specjalista ortodonta sam umieszcza mini-implant w zaplanowanym przez siebie miejscu.

Ortodonta informuje pacjenta, jak długo stosowanie mini-implantu będzie potrzebne. Może się bowiem zdarzyć, że mini-implant będzie potrzebny jedynie na okres kilku miesięcy lub też będzie stosowany przez cały okres leczenia ortodontycznego.

Mini-implanty ortodontyczne mogą w trakcie leczenia ulec poluzowaniu lub nawet wypadnięciu. Dlatego też pacjenci powinni unikać dłubania w jamie ustnej i szarpania mini-implantu np. podczas szczotkowania zębów. W przypadku poluzowania lub wypadnięcia mini-implantu należy po pierwsze nie panikować, a po drugie niezwłocznie skontaktować się ze swoim ortodontą.

Mini-implanty są umieszczane u pacjentów, którzy mają już wyrżnięte zęby stałe. U pacjentów zaś z chorobami przyzębia zastosowanie mini-implantów jest ograniczone a często właściwie niemożliwe.