Ligatury (gumki)

Ligatury to elastyczne elementy (gumki), które łączą łuk z zamkiem ortodontycznym. Ligatury – ze względu na ich szybkie zużywanie się – są najczęściej wymienianymi elementami aparatu ortodontycznego (nie dotyczy to aparatów z zamkami samoligaturujacymi) podczas wizyt kontrolnych u ortodonty.

W OrtoVena naszym Pacjentom oferujemy szeroki wybór (tak pod względem koloru, jak i kształtu) ligatur. Szczególnie jedno i dwukolorowe ligatury o różnych kształtach upodobali sobie nasi najmłodsi Pacjenci, dla których noszenie kolorowego aparatu ortodontycznego jest bardziej atrakcyjny a nawet modne. Jeśli idzie o kształt ligatur to, mimo szerokiego wyboru, polecamy naszym Pacjentom klasyczne wzorce (owalne), albowiem najłatwiej przy ich pomocy utrzymać czystość aparatu ortodontycznego i uniknąć tym samym próchnicy zębów.

Przy wyborze ligatur należy jednak mieć świadomość, że ze względu na spożywanie różnego typu żywności oraz picie napojów, ligatury o jaśniejszych barwach ulegają po pewnym czasie przebarwieniu. Dlatego stosowanie białych czy jasnych ligatur przy zamkach ortodontycznych jest mało praktyczne, z uwagi choćby na estetykę aparatu.