Współcześnie, ogólnoświatowe towarzystwa naukowe skupiające lekarzy dentystów – specjalistów ortodontów zalecają aby pierwsza wizyta dziecka u specjalisty ortodonty odbyła się nie później niż w wieku 7 lat, lub nawet wcześniej, jeśli zostanie zdiagnozowany jakiś ortodontyczny problem.
Upewnij się, że Twoje dziecko – jeżeli ukończyło 7 lat – odbyło już pierwszą wizytę konsultacyjną u specjalisty ortodonty!
Niemniej jednak w zależności od rodzaju problemu ortodontycznego, pierwsza wizyta może nastąpić już w wieku 2-3 lat. I to pomimo tego, że na tym etapie rozwoju dziecka leczenie ortodontyczne nie musi być jeszcze podjete , lecz dopiero w okresie późniejszym. Wczesna diagnoza pozwala jednak ortodoncie na ocenę wady zgryzu i zaplanowanie odpowiedniego leczenia ortodontycznego we właściwym czasie. Nierzadko, dzięki wczesnemu rozpoznaniu w młodym wieku problemu ortodontycznego można uniknąć jego dalszego rozwoju w latach późniejszych. Praktyka pokazuje bowiem, że wczesna interwencja pozwala na skrócenie czasu leczenia ortodontycznego w latach kolejnych, czyniąc je tym samym mniej skomplikowanym.
Należy wiedzieć, że już w pierwszych latach życia u dzieci mogą pojawić się wady gryzu, które kwalifikują się do leczenia ortodontycznego. Wśród nich możemy wyróżnić: tyłozgryz (cofnięcie żuchwy w relacji do zębów szczęki), zgryz krzyżowy (odwrotne zachodzenie zębów), zgryz otwarty (widoczna szczelina po zamknięciu szczęk), zgryz głęboki (zbyt głębokie zachodzenie zębów górnych na dolne), czy także przodozgryz (rząd dolnych zębów wystaje daleko przed rząd zębów górnych, wysunięta ku przodowi żuchwa).
Pierwsze oznaki, które wskazują, że powinieneś udać się ze swoim dzieckiem do ortodonty:
- stłoczenie (nachodzenie na siebie) zębów lub ich nieprawidłowe położenie,
- protruzja (nadmierne wychylenie zębów przednich w stronę warg),
- zgryz głęboki (nadmiernie głębokie zachodzenie zębów górnych na dolne),
- wczesna lub późna utrata zębów mlecznych,
- ssanie kciuka lub palca,
- problemy z poprawną wymową,
- problemy z gryzieniem lub przeżuwaniem,
- ścieranie się zębów,
- zgrzytanie zębami,
- braki w uzębieniu,
- oznaki zużycia się szkliwa.
Wczesne rozpoznanie u Twojego dziecka problemu ortodontycznego pozwala ortodoncie na:
- poprawę szkodliwych nawyków ustnych,
- zmniejszenie ryzyka powstania urazu, gdy zęby są w protruzji,
- poprawę wyglądu i dobrego samopoczucia,
- ułożenie zębów stałych na właściwym miejscu,
- poprawę ułożenia warg.