Aparaty fragmentaryczne

W praktyce aparaty ortodontyczne – fragmentaryczne to nic innego, jak fragmenty aparatu stałego zakładane w okresie występowania u Pacjenta zębów mlecznych, kiedy to posiada on już wyrżnięte niektóre zęby stałe, górne (uzębienie mieszane). Aparaty tego typu, będące w istocie alternatywą dla aparatów ruchomych (zdejmowanych), sprawdzają się dobrze w leczeniu wad zgryzu u osób najmłodszych, albowiem ich zastosowanie zupełnie zwalania rodziców z obowiązku codziennego przypominania swoim pociechą o konieczności noszenia aparatu ruchomego. Ponadto, aparat ten jest łatwo przyswajalny i nie powoduje u Pacjentów problemów związanych czy to z wymową, połykaniem, czy też oddychaniem. Niemniej jednak, z punktu widzenia higieny jamy ustnej, aparat fragmentaryczny jest dość wymagający, dlatego też rodzice powinni kontrolować czy ich dziecko dokładnie myje zęby, w tym zwłaszcza po spożytych posiłkach. Z uwagi na to, po założeniu w OrtoVena aparatu fragmentarycznego młodym Pacjentom udzielany jest szczegółowy instruktaż dotyczący higieny jamy ustnej, którego zalecenia pozwalają na uniknięcie próchnicy zębów w przyszłości.

Aparaty fragmentaryczne mają również swoje zastosowanie w leczeniu wad zgryzu u osób dorosłych, szczególnie wtedy, gdy korekty wymaga tylko część zębów lub też mamy do czynienia u Pacjenta z brakami zębowymi.

Ogólnie za pomocą aparatu fragmentarycznego można wyleczyć wiele wad zgryzu, w tym m.in. stłoczenia, przodozgryz, tyłozgryz, zgryzy krzyżowe i otwarte, szpary międzyzębowe, nieprawidłowe wyżynanie się zębów, złe nawyki, itp.