Aparaty stałe

Aparaty stałe-metalowe

Aparaty stałe służą do korekty nieprawidłowości zębowych i wad zgryzu. Składają się z różnego rodzaju zaczepów – zamków oraz pierścieni – osadzanych na powierzchni zębów przy pomocy specjalnego kleju. Dzięki takiemu umiejscowieniu aparaty stałe przez cały okres leczenia wywierają stałą siłę na zęby, powodując ich prawidłowe ustawianie się. Tym samym pozwalają one na osiągnięcie precyzyjnych efektów w leczeniu ortodontycznym. Obecnie tego typu aparaty z powodzeniem są stosowane w leczeniu ortodontycznym, a leczenie nimi można rozpocząć niemal w każdym wieku. Dodatkowo aparaty te charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną.

Aparaty stałe z kolorowymi gumkami

Aparaty stałe-metalowe dają możliwość urozmaicenia kolorystyki samego aparatu poprzez zastosowanie kolorowych gumek (ligatur) utrzymujących łuk w zamku ortodontycznym. W praktyce oznacza to, że Pacjent może mieć zmieniany kolor „aparatu” za każdym razem, gdy przechodzi na wizytę kontrolną. Nasze doświadczenia pokazują, że ma to często niebanalny wpływ na upodobania i gusta naszych Pacjentów.

Aparaty estetyczne (ceramiczne, polikryształowe)

Aparty estetyczne są wykonane z czystego, monokrystalicznego szafiru ( potocznie nazywane „szafirkami”). Dzięki temu, że zamki aparatu posiadają przeźroczystą barwę z pewnej odległości są niemal niewidoczne. To oznacza, że osobą postronnym trudno jest się zorientować, że dana osoba poddawana jest leczeniu ortodontycznemu. Z uwagi na swoją przejrzystość aparaty polikryształowe w 100% współgrają z naturalnym kolorem zębów. W przypadku natomiast aparatów ceramicznych, które posiadają zamki koloru białego, efekt ten jest mniejszy.

Aparaty samoligaturujące (metalowe, estetyczne)

Niewątpliwą zaletą aparatów samoligaturujących jest to, że nie wymagają one stosowania ligatur, dzięki czemu Pacjent rzadziej odbywa wizyty kontrolne. Aparaty te są szczególnie polecane tym osobą, które żyją, pracują i uczą się poza granicami naszego kraju, a więc rzadziej odwiedzają Polskę. 

Aparaty retencyjne

Aparaty retencyjne są stosowane po przeprowadzeniu zasadniczego leczenia aparatami stałymi lub aparatami wyjmowanymi. Ich główne zadanie polega na utrzymaniu wyników wcześniejszego leczenia ortodontycznego, poprzez niedopuszczenie do przesunięcia się wyprostowanych już zębów w kierunku wady pierwotnej. Aparaty tego typu stosuje się ściśle według zaleceń lekarza. 

Aparaty Hass

Aparat Hass, jest aparatem, który podczas przebiegu leczenia ortodontycznego na stałe jest przyklejony na górne zęby przedtrzonowe i trzonowe. Dzięki temu lekarz ma możliwość poszerzenia łuku górnego zębów. Aparat ten, jest noszony przez Pacjenta do momentu osiągnięcia pożądanego efektu w zakresie poszerzenia górnego łuku zębów. Najczęściej trwa to około 4 miesięcy. Przez 1 miesiąc aparat jest regularnie rozkręcany, a przez kolejne 3 miesiące nosi się go dla celów stabilizacyjnych.

Aparaty Pendulum

Aparat Pendulum, to stały aparat ortodontyczny służący do cofania „szóstek”. Wśród dostępnych na rynku aparatów ortodontycznych wyróżnia go przede wszystkim dyskretność i efektywność. Dodatkowo nie wymaga on współpracy ze strony Pacjenta, a czas leczenia ortodontycznego jest skrócony do niezbędnego minimum.